A SÚRI POLGÁRŐRÖK HONLAPJA

FIGYELÜNK ÉS VÉDÜNK! TEGYÜNK KÖZÖSEN TELEPÜLÉSÜNK BIZTONSÁGÁÉRT!

A RÁNK LESELKEDŐ VESZÉLYEKRŐL - GYERMEKEINK VÉDELMÉBE

Sajnos napjaink kiemelt témája a bűnözés, annak is a kiskorúak, és idősek kárára elkövetett fajtái. Sajnos a gazdasági, szociális helyzet és egyéb okok végett egyre többen lépnek a nem becsületes pénzszerzés ösvényére. A bűnözők leginkább a hiszékenységre, jóindulatra és védtelenségre építenek. Ezen  tulajdonságok végett, leginkább az idősek és a gyermekek vannak veszélynek kitéve, hisz életkori sajátosságaikból következően befolyásolhatók, nem mérik fel az igazi veszélyeket, vakon megbíznak az ismeretlen emberekben.

Néhány jó tanács gyermekeinkkel kapcsolatban:.ők azok,akik még képtelenek felmérni a helyzetek veszélyeit, a választható lehetőségeket, a döntések kockázatát, illetve következményeit. Mai, kicsit megzavarodott világunkban nem lehet elég korán kezdeni gyermekeink „felkészítését" a biztonságos életre. Életkori sajátosságaikat figyelembe véve már óvodás, kisiskolás korban meg kell kezdeni ez irányú oktatásukat. A bűnmegelőzés érdekében a szülők figyelmébe ajánlott tanácsok:

  •       fontos felhívni gyermekük figyelmét arra, hogy vannak olyan felnőttek, akik árthatnak neki.
  •       a céltalanul csavargó kiskorú gyermek (különösen a nyakában lógó lakáskulccsal) könnyen válhat bűnelkövető áldozatává;
  •       fontos tudatosítani gyermekükben, hogy sehol ne üljön be idegen férfi autójába, ne mutassa meg neki hol lakik;
  •       fontos elmondani a gyermekeknek, hogy telefonon se adjanak információt szüleik hollétéről senkinek

A tudatos közlekedési magatartás kialakításában, a bűncselekmények megelőzésében a felkészítésnek, a szülői példamutatásnak meghatározó szerepe van. A mindennapjainkba beférkőzött számítógépes világban szintén sok veszély leselkedik a fiatalokra. „Az Internet vonzó, de veszélyes" -mondhatnánk. Könnyen lehet ismerősöket találni, kapcsolatba lépni más emberekkel. De ahogy a valós világban, itt is megfordulnak rossz szándékú emberek, akik visszaélhetnek a gyermekek tapasztalatlanságával. Az Internet anonimitásából adódóan a bűnözők kedvelt területe lett, a pedofiloknak pedig ideális hely az ismerkedésre, kapcsolatteremtésre. A gyermekeknek tudniuk kell, hogy ismeretleneknek ne adják meg adataikat, mint a lakcím, telefonszám, saját és szülők bankkártya száma. Ne küldjenek magukról képet, és ha ilyen kéréssel találkoznak, akkor szóljanak a szüleiknek. Ezekre a veszélyekre a szülőknek kell felhívniuk a figyelmet, és tudatosítaniuk kell gyerekeikben, hogyan kerülhetik el ezeket a kockázatokat. A böngészők rendelkeznek szülői felügyeleti funkcióval, amelynek segítségével kizárhatók a nemkívánatos oldalak. A böngészők beállításaival kapcsolatban a szülők a ˝Súgóban˝ kaphatnak információkat

A RÁNK LESELKEDŐ VESZÁLYEKRŐL -SZÉPKORÚAK MESÉS SZÉLHÁMOSOK HÁLÓJÁBAN

Az Idősek minden betévedt „vándort" szívesen látnak otthonukban. Leültetik a vendéget az asztalhoz, a falon, pedig az igaz hitvallás - fehér anyagra szépen hímezve - a házi áldás:

„Hol hit ott szeretet.

Hol szeretet ott béke.

Hol béke ott áldás.

Hol áldás ott isten.

Hol isten ott szükség nincsen."

S ami a vendégül látás alatt történik, az minden, csak nem szeretet és béke, az a bűn és az érzéketlenség kifinomult egyvelege, sajnos hazánkban ma már „iparág"!

Mindennapjaink jelenségévé vált, az a fajta bűnelkövetési módszer, amikor időskorúak lakóhelyén megjelennek idegenek, majd különféle hihetőnek tűnő magyarázatokkal, kéréssekkel bejutnak a lakásukba és a tulajdonos figyelmét elterelve, elemelik értékeiket. A módszer lényege: Valamilyen ürüggyel juss be az idős házába! Ha bejutottál, érd el, hogy az idős ember elővegye pénztárcáját, és pénzt a rejtekhelyéről! Tereld el a figyelmét és szabadítsd meg a pénztárcájától és értékeitől! Ezt nevezzük trükkös lopásnak! S milyenek a módszerek? Veszek bármit, hoztam visszatérítést, ajándékot bárhonnan, egyet kérnek, hogy adjon vissza a 20 ezresből és adjon egy pohár vizet, És addig az elővett, vagy a rejtekhelyre visszatett pénzt megszerzik. A trükköző mottója:„Ismerd meg a rejtekhelyet, tereld el a figyelmet és cselekedj gyorsan"

Hol hit, ott idős is lehet.

Hol idős, ott csaló is jöhet.

Hol csaló, ott hiszékenység.

Hol hiszékenység jelen, ott érték biztonságban nincsen!

- Hangozhat a házaló csalók házi áldása. Óvakodjunk az idegenektől, és ne engedjük be Őket lakásunkba! Ha ezt megfogadják, igaz, hogy sokkal kevesebb lesz a látogatójuk, de értékük is megmarad.

Amennyiben a hívatlan vendég már akaratuk ellenére belépett otthonukba, ne hagyják egy pillanatra sem felügyelet nélkül.  Amennyiben kellő határozottsággal lépnek fel, meghátrál és távozni fog. A „vendégtől" mindig kérdezzék meg a nevét, írják fel a gépkocsija rendszámával együtt.


Minden korosztályra leselkedik veszély, amely kis odafigyeléssel megelőzhető. Néhány általános jó tanácsot fogadjanak el biztonságuk érdekében:

  •       Bankkártyáját, annak PIN kódját, valamint személyes okmányait biztonságos helyen tárolja és lehetőleg ne egyazon helyen!
  •       A pénzfelvétel során figyelje meg, hogy nincs a nyílásban idegen tárgy, szokatlan eszköz. A kiadott bizonylatot se hagyja a helyszínen, mert felhasználható adatot tartalmazhat!

Fontos szempont a lakás biztonsága

  •       A besurranások megelőzhetők, amennyiben minden esetben zárva tartja a kaput, bejárati ajtót akkor is, ha otthon tartózkodik, vagy kis időre átmegy a szomszédba
  •       Otthona kulcsait ne rejtse el a bejárat közelében, a biztosnak vélt „dugi" helyek az elkövetők előtt jól ismertek.
  •       Alakítson ki szomszédaival együttműködésre alkalmas viszonyt, és kölcsönösen tartsák szemmel egymás lakhelyét.
  •       Az idegen és a gyanúsan viselkedő személyeket figyelje meg, a járművek adatait jegyezze fel.
  •       Minden idegentől, bárkinek is adja ki magát, minden esetben kérjen igazolványt és személyének azonosítása végett, hívja fel az intézményt, melyre hivatkozik. A cégek valódi munkatársai fényképes azonosító kártyával rendelkeznek, melyet intézkedésük során felmutatnak, ellenben a csaló szélhámos nem rendelkezik ilyen okmánnyal.
  •       A szolgáltatók nem térítenek vissza készpénzben túlfizetést!
  •       Idegenek ne beszéljen soha értékeiről, családjáról, körülményeiről!

Ezeket a tanácsokat betartva talán egy lépéssel távolabb kerülünk a bűnözők hálójától. Amennyiben mégis megtörténik a baj, azonnal értesíteni kell a rendőrséget a 107-es központi számon, vagy a Kisbéri Rendőrkapitányság ügyeleti számán: 06-34/552-620.


Szluka Zsuzsanna

(EL-BÍR hírlevél nyomán)




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 6
Tegnapi: 1
Heti: 6
Havi: 11
Össz.: 23 571

Látogatottság növelés
Oldal: A ránk leselkedő veszélyekről
A SÚRI POLGÁRŐRÖK HONLAPJA - © 2008 - 2024 - suripolgarorok.hupont.hu

Ingyen honlap és ingyen honlap között óriási különbségek vannak, íme a második: ingyen honlap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »